SDG su zvanično predstavljeni u BiH u aprilu 2017. godine, kada je održana konferencija na visokom nivou o temi Agenda 2030 pod pokroviteljstvom Predsjedništva Bosne i Hercegovine, nakon čega su imenovane institucije koje će predvoditi proces koordinacije realizacije Agende 2030 na nivoima Bosne i Hercegovine, Republike Srpske, Federacije Bosne i Hercegovine i Brčko distrikta Bosne i Hercegovine. Odlukom Vijeća ministara Bosne i Hercegovine iz marta 2017. godine, Direkcija za ekonomsko planiranje Bosne i Hercegovine je imenovana kao tehnički koordinator procesa, dok je u ime Vlade Federacije Bosne i Hercegovine zadužen Federalni zavod za programiranje razvoja, u ime Vlade Republike Srpske Ministarstvo za evropske integracije i međunarodnu saradnju te su imenovani i predstavnici Vlade Brčko distrikta Bosne i Hercegovine (Ured koordinatora Brčko distrikta Bosne i Hercegovine pri Vijeću ministara Bosne i Hercegovine i Odjeljenje za privredni razvoj, sport i kulturu Vlade Brčko distrikta Bosne i Hercegovine). U tom periodu, Bosna i Hercegovina je odlučila da izvrši prilagodbu globalnih SDG-a, bosanskohercegovačkom kontekstu. Tako je da u 2021. godine usvojen Okvir za implemenataciju SDG u BiH sa listom indikatora za monitoring.
Monitoring i evaluacija u implementaciji Ciljeva održivog razvoja u BiH
Monitoring i evaluacija Ciljeva održivog razvoja (SDG) u Bosni i Hercegovini ključni su procesi za osiguranje uspješne implementacije globalne Agende 2030. Ovi procesi omogućavaju praćenje napretka, identifikaciju prepreka i prilagođavanje strategija kako bi se osigurala efikasna provedba ciljeva na regionalnom, nacionalnom i lokalnom kontekstu. U Bosni i Hercegovini, u proteklom periodu je uspostavljena organizaciona struktura koja zadužena za monitoring i evalaciju SDG-a, kroz Vijeća za praćenje implementacije SDG u BiH. Vijeće, izrađuje periodične informacije o implementaciji SDG-a.
Uloga OCD-a i potreba za monitoringom i evaluacijom
U implementaciji SDG, OCD-i imaju ključnu ulogu u osiguravanju transparentnosti i odgovornosti. Kao jedan od ključnih prinicipa na kojima počivaju SDG je „ leave no one behind“ (LNOB), čime se otvaraju mogućnosti da svi učetvuju u implementaciji i monitoringu SDG. Činjenica je da je implementacija SDG trenuno na polovini, te se nameće kao znažna potreba uvođenje evaluacije ciljeva na globalnoj razini, zbog novih okolnosti i promjenjene slike svijeta u odnosu na 2015 godinu ( COVID19, ratovi u Ukrajini, Palestini, Libanu, Siriji itd.) kada su SDG i nastali i usvojeni, kao i nacionalnim pa i na regionalnim razinima.
Izazovi za provođenje M&E
Da bi se pokrenula evaluacija SDG potrebni su odgovarajući resursi kako bi se desila promjena. Pod resursima se misli da je neophodno posjedovanje odgovarajućih znanja i vještina, kao i materijalnih sredstava za provođenje istih. Nakon usvajanja Agende za održivi razvoj do 2030., Statistička komisija Ujedinjenih naroda (UNSC) dogovorila je listu od 232 globalna indikatora za praćenje napretka 169 ciljeva i 17 ciljeva održivog razvoja (SDG). Ovo uključuje veliki broj multidimenzionalnih i globalnih indikatora koji trebaju da se redovno prate. Ono što je posebno potrebno naglasiti da je kao veliki problem identifovan nedostatak adekvatnih statističih pokazatelja za monitoring SDG, kako u cijelom svijetu, tako i na nacionalnom nivou, što je posebno izraženo u Bosni i Hercegovini, ako uzmemo u obzir da se većina indikaotra proizvodi na onsovu popisa sanivništva, kao i relevantnih godišnjih i kvartalnih anketa, koje u BiH rijetko ili gotovo nikako ne provode.
Zaključak
Bosna i Hercegovina kao uostalom sve zemlje svijeta se obavezala na implemenatciju SDG, koje predstavljaju snažan integrativni mehanizam za provođenje različitih razvojnih politika. Činjenica je da su ciljevi postavljeni dosta široko, te je Bosna i Hercegovina u 2021 godinu prilagođenu mapu puta za implementaciju SDG-a, koja je nazvana Okvir za implementaciju SDG-a u Bosni i Hercegovini, sa pripadajućim indikatorima. Krajem 2024 godine, usvojena je ažurirana lista indikatora u odnosu na prvobitnu verziju, upravo zbog problema nedostatka statističkih pokazatelja. Potrebno je dalje osnaživanje stastičkih insititucija za prozvodnju potrebnih pokazatelja, te jačanje nevladnih i vladinih insiticuija koje čine Vijeće za praćenje implemenatacije SDG u BiH kako bi se unaprijedio sistem monitoringa i omogučili dobri temelji za provođenje evaluacije Okvira za implementaciju SDG u BiH.